Рік заснування 1994.
Директор Желєзнова Тетяна Дмитрівна, освіта повна вища, за спеціальністю - вчитель біології. Заклад очолює з 2003 року.
Контингент учнів У 2017/2018 навчальному році позашкільною освітою охоплено 440 учнів району. Гуртки діють на базі Валківського районного центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді Валківської районної ради та 12 закладів освіти району.
Напрямки гурткової роботи Основний напрям діяльності - туристсько-краєзнавчий. У 2017/2018 навчальному році працюють 22 гуртки, із них: 5 - туристських (100 учнів), 1 – спортивний (20 учнів), 3 – військово-патріотичних (60 учнів), 3 – дослідницько-експериментальних (60 учнів), 10 – краєзнавчих ( 200 учнів).
За рівнями: І рівня – 9 гуртків (5 краєзнавчих, 4 туристських); ІІ рівня – 9 гуртків (5 краєзнавчих, 4 туристських); ІІІ рівня – 4 гуртки (4 краєзнавчих).
Педагогічний колектив Педагогічний колектив нараховує 2 основних педагогічних працівника, які мають повну вищу освіту. Крім того, у закладі працюють 19 сумісників, які проводять заняття гуртків на базі закладів освіти району та Валківського районного центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді. Творчий потенціал Педагогічний колектив Валківського районного центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді Валківської районної ради Харківської області спрямовує свою діяльність на забезпечення потреб особистості дитини у творчій самореалізації, в інтелектуальному, духовному і фізичному розвитку. Для досягнення поставленої мети педагогічний колектив вирішує наступні завдання: - залучення учнівської молоді до занять в гуртках туристсько-краєзнавчого напряму; - удосконалення організаційно-масових форм туристсько-краєзнавчої роботи з учнівською молоддю; - створення умов для розвитку і підтримки обдарованих дітей, їх науково-дослідницької діяльності в секціях відділень історії, філософії та суспільствознавства, наук про Землю Малої академії наук; - формування у дітей та юнацтва прагнення до здорового способу життя; - забезпечення методичного супроводу діяльності творчих об’єднань туристсько-краєзнавчого профілю.
Матеріально-технічне забезпечення У закладі 4 навчальних кабінета, методичний кабінет, кабінет директора та 14 кімнат для проживання дітей, 1 актова зала для проведення масових заходів. У закладі в наявності 2 комп’ютери, 2 принтери, 1 ксерокс та 1 телевізор.
Досягнення вихованців За підсумками 2017/2018 навчального року гуртківці мають такі досягнення: - ІІ (обласний) етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН – 1 переможець (І місце в секції «Геологія, геохімія та мінералогія») та 6 призерів ( ІІ місце в секції «Всесвітня історія», ІІ місце в секції «Історичне краєзнавство», ІІ місце в секції «Кліматологія та метеорологія», ІІ місце в секції «Геологія, геохімія та мінералогія», ІІІ місце в секції «Теологія, релігієзнавство та історія релігії», ІІІ місце в секції «Гідрологія») ; ХVІІІ обласний зліт юних туристів-краєзнавців-активістів руху учнівської молоді «Моя земля – земля моїх батьків» - ІІ місце в змаганнях з туристських навичок; - обласна військово-патріотична акція учнівської молоді «Слобожанські дзвони Перемоги» - 5 учасників були нагороджені грамотами КЗ «Харківська обласна станція юних туристів» та збірками робіт; - Чемпіонат Харківської області з видів туризму: змагання з техніки велосипедного туризму – І місце в старшій віковій групі, 1 переможець та 2 призери в особистому заліку (члени гуртка «Пішохідний туризм» Старомерчицької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів), змагання зі спортивного орієнтування – 1 призер (ІІІ місце) в особистому заліку серед дівчат; - обласний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово–спортивної патріотичної гри «Сокіл» («Джура») – призових місця ( І місце в конкурсі звітів під гаслом «Добре діло», ІІ місце в змаганнях зі стрільби); - XІІ Всеукраїнська філософська історико-краєзнавча конференція учнівської молоді «Пізнай себе, свій рід, свій нарід» - 12 учасників нагороджені збірками тез науково-дослідницьких робіт - ІІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН – участь в секції «Геологія, геохімія та мінералогія»).